Shadowing - metodanauki angielskiego

Metoda Shadowingu polega na powtarzaniu słuchanego tekstu w czasie rzeczywistym za native speakerem, wraz z nagrywaniem i późniejszym odsłuchiwaniu się.

Zainstaluj aplikację

Metoda Shadowing

Metoda Shadowingu polega na powtarzaniu słuchanego tekstu w czasie rzeczywistym za native speakerem, wraz z nagrywaniem i późniejszym odsłuchiwaniu się. Metoda ta została wynaleziona przez amerykańskiego Profesofa Alexandra Arguelles’a, który sam jest poliglotą i zna ponad 50 języków. Uważa, że to właśnie dzięki metodzie “shadowing” opanował ich tak dużo. Metoda shadowingu była też używana jako technika szkolenia tłumaczy symultanicznych, głównie w Japonii.

Metoda ta opiera się na posiadaniu nagrań audio w języku angielskim. Uczeń mówi zdanie z nagrania jednocześnie z lektorem starając się odwzorować tempo oraz akcent usłyszanego zdania. Dlatego do nauki metodą shadowingu potrzebne są słuchawki i mikrofon. Uczeń wypowiada to, co w tym samym momencie słyszy w słuchawkach. Naśladuje głos z nagrania najbardziej jak to tylko możliwe, zwracając uwagę na każdą pauzę, rytm, melodię. Uczeń musi kopiować tak wiernie lektora jak tylko da radę. Niekiedy jedno zdanie trzeba powtórzyć nawet kilkanaście razy. Dzięki temu nauczy się mówić melodyjnie, intonując tam, gdzie jest potrzeba. Metoda zapewnia mega szybkie postępy. Uczeń zaczyna mieć coraz lepszą wymowę (naturalny akcent i melodię zdań) i żegna się z tzw. twardym akcentem, charakterystycznym dla Polaków.

W przeciwieństwie do wielu technik nauczania, których skuteczność jest domniemana, a rekomendowane są na zasadzie „best practices”, w przypadku techniki shadowingu istnieją konkretne badania potwierdzające jej skuteczność.

Badacze postulują, że shadowing może mieć pozytywny wpływ na:

 

Potwierdzenie, że shadowing działa, pochodzi z:

 

Publikacje naukowe dowodzące skuteczności metody shadowingu:

Teksty do słuchania. Native speaker

Teksty po angielsku służą do czytania z jednoczesnym odsłuchiwaniem nagrania w wykonaniu native speakerów. Zabieg ten bazuje na wynikach badań, które dowodzą, iż najlepsze efekty przyswajania słownictwa osiąga się przy jednoczesnym czytaniu i słuchaniu tekstów.

Zainstaluj aplikację